Jak dobrać sukienkę do figury

visibility367 Wyświetlenia comment0 uwagi person Autor: Mikołaj list W: Porady na codzień

To, czy kreacja świetnie na Tobie wygląda, zależy od bardzo wielu czynników. Niektórym kobietom wydaje się, że muszą mieć figurę jak z plakatu, aby się pięknie prezentować. Nic bardziej mylnego. Najważniejsze jest to, aby sięgać po kolory adekwatne do typu urody oraz fasony, które podkreślają atuty sylwetki. Zrozumienie tego pomaga w efektownym prezentowaniu samej siebie, ale nie tylko. Może również wesprzeć w lepszym wyrażaniu swojej osobowości i kształtowaniu osobistego stylu. A jak dobrać sukienkę do figury? Przeczytasz w tym artykule!

Rozpoznanie typów sylwetek

Pierwszym krokiem do dobrania idealnej sukienki, jest rozpoznanie swojego typu ciała. Wyróżnia się następujące typy sylwetek:

- klepsydra – charakteryzuje się równymi proporcjami biustu i bioder oraz wyraźnie zaznaczoną talią;
- jabłko – ten typ sylwetki wyróżnia się tym, że biodra są nieco węższe niż ramiona, a talia jest słabo zaznaczona;
- gruszka – można go rozpoznać po biodrach, które są szersze niż ramiona oraz biust;
- prostokąt – w tym przypadku biust, talia oraz biodra mają bardzo podobną szerokość;
- odwrócony trójkąt – cechuje się tym, że ramiona są szersze niż biodra.

Bardzo łatwo jest sprawdzić swój typ sylwetki. Wystarczy stanąć przed lustrem w bieliźnie bądź w dopasowanym ubraniu – najlepiej w jednolitym kolorze (czarnym, białym lub beżowym). Lustro powinno być na tyle duże, by cała sylwetka się w nim odbijała.

Zobacz, które partie ciała są najszersze, a które najwęższe. Zwróć też uwagę na to, jak rozkładają się proporcje między twoim biustem, talią a biodrami. Potem porównaj swoje wnioski z opisami sylwetek, które zamieściliśmy powyżej.


Zasady doboru sukienek do figury

Dlaczego wyróżniono te wszystkie typy sylwetek? Po to, żeby łatwiej było dobrać krój sukienki, który uwypukli zalety figury, a ukryje ewentualne mankamenty. Pewne fasony lepiej wyglądają na gruszkach lub prostokątach, a inne zachwycają dopiero, gdy nosi je odwrócony trójkąt.

Jeśli Twoim atutem jest wyraźnie zaznaczona talia, bo masz figurę klepsydry, wybieraj sukienki, które będą ją podkreślać. Odpowiednie dla Ciebie będą modele z paskiem lub ołówkowe. Unikaj fasonów, które są zbyt luźne, aby nie zaburzać naturalnych proporcji ciała.

Dla figury w kształcie jabłka idealne są sukienki odcinane pod biustem, które luźno opadają na dolne partie ciała, tworząc iluzję smuklejszej sylwetki. Mniej korzystne są za to modele obcisłe lub akcentujące talię, bo mogą one podkreślić szerszą partię brzucha.

Gruszki mogą postawić na kreacje z rozkloszowanym dołem, które pomogą zrównoważyć proporcje ciała, sprawiając, że biodra będą wydawać się szczuplejsze. Z kolei fasony, które optycznie poszerzą dolną część ciała, mogą mniej pasować tej sylwetce.

Figura typu prostokąt dobrze wygląda w sukienkach z wyraźnie zaznaczoną talią, a mniej korzystnie w krojach, które jej nie podkreślają.

Dla odwróconego trójkąta najlepsze będą sukienki z lekko rozszerzanym dołem. Takim, który doda objętości w biodrach, balansując tym samym szerokość ramion. Kobiety z taką figurą powinny uważać na fasony uwydatniające górną część ciała.


Praktyczne wskazówki

Klucz do idealnego wyglądu tkwi nie tylko w znajomości typu figury i świadomym wyborze sukienek. Istotną rolę odgrywa tu również indywidualne poczucie stylu i eksperymentowanie z różnorodnymi fasonami. Nie ma jednej uniwersalnej reguły, która zadziała dla każdej kobiety.

Pamiętaj też, że wskazówki z tego artykułu to tylko inspiracja. Jeśli coś Ci się podoba, po prostu to kup. Nie musisz się ograniczać! Czasami to, co teoretycznie „nie powinno” pasować, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jeśli dobrze się czujesz, dobrze wyglądasz!

zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień